جلد 25، شماره 9 - ( آذر 1397 )                   جلد 25 شماره 9 صفحات 8-16 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

A tree regression modeling for assessment of effective factors on failure of arteriovenous fistulas among hemodialysis patients attended in Hasheminejad Kidney Center. RJMS. 2018; 25 (9) :8-16
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4980-fa.html
خوانین زاده مرتضی، انتظاری مجید. برآورد عوامل موثر در شکست فیستول های شریانی-وریدی در بیماران همو دیالیزی مراجعه کننده به بیمارستان هاشمی نژاد با استفاده از مدل رگرسیونی درختی . مجله علوم پزشکی رازی. 1397; 25 (9) :8-16

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4980-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی ایران ، mkhavanin@yahoo.com
چکیده:   (177 مشاهده)
مقدمه: برای بیماران مرحله آخر نارسایی مزمن کلیوی در حال حاضر پیوند کلیه و یا دیالیز تنها راه ممکن جهت زنده ماندن آنهاست. امروزه تعبیه فیستول یکی از متداول ترین روشهایی است که جهت دیالیز برای بیماران نارسایی کلیه انجام میشود. در مطالعاتی که تا کنون انجام شده علل مختلفی برای شکست فیستول گزارش شده است. علل مختلفی مانند دیابت، هموگلوبین پایین، سطح سرمی بالای کلسیم و فسفر برای شکست فیستول گزارش شده است. با توجه به نقش علل مختلف در شکست فیستول، کاربرد مدل های رده بندی درختی برای مشخص کردن نقش هر یک از علل ایجاد کننده این شکست می تواند باعث کاهش شانس وقوع دوباره آن شود. هدف این مطالعه بررسی علل شکست فیستول های شریانی-وریدی در بیماران همودیالیزی مراجعه کننده به بیمارستان هاشمی نژاد با استفاده از تحلیل مدل های درختی می باشد.
روش مطالعه: پژوهش حاضر به صورت کوهورت تاریخی بر روی پرونده بیماران همودیالیزی در دو گروه دارای فیستول شریانی وریدی فعال و بیماران دچار شکست فیستول شریانی وریدی انجام شده است. آنالیز دو طرفه و رگرسیون لجستیک و همچنین مدل درختی برای متغیرهای مورد مطالعه مورد استفاده قرار گرفت.
نتایج: ارتباط معنی داری بین میزان موفقیت و ابتلای به دیابت و فشار خون در بیماران وجود داشت (P<0.001). اگر چه در این مطالعه ارتباط معنی داری بین میزان موفقیت و میزان هموگلوبین در بیماران در آنالیز دو طرفه مشاهده گردید، ولی نتایچ رگرسیونی نشان دادند که تنها سن، ابتلای به دیابت و فشارخون به عنوان پیش گویی کننده های مستقل شکست فیستول شریانی وریدی تعیین می‌شوند.
نتیجه‌گیری: ابتلای به «فشار خون» و یا «دیابت» می‌تواند در ایجاد شکست در فیستول‌های تعبیه شده برای بیماران همودیالیزی موثر باشد و با توجه به تأثیر متغیر «سنّ بیمار»، مطالعات بیشتر بر روی سرانجام جراحی این بیماران - بر اساس گروه‌های سنی مختلف - مورد تأکید می‌باشد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: جراحی عمومی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb