جلد 24، شماره 161 - ( 8-1396 )                   جلد 24 شماره 161 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

zargar M, alizadeh otaghvar H, danaei A, babaei M. Factors Affecting of Telemedicine Technology Acceptance among Technology Specialists in Iranian Hospitals. RJMS. 2017; 24 (161)
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4918-fa.html
زرگر محمد، علیزاده اطاقور حمیدرضا، دانایی ابوالفضل، بابایی معصومه. عوامل موثر بر پذیرش فناوری تلهمدیسین در بین متخصصان فناوری در بیمارستان‌های ایران. مجله علوم پزشکی رازی. 1396; 24 (161)

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4918-fa.html


استادیار دانشگاه آزاد اسلامی، سمنان، ایران
چکیده:   (327 مشاهده)
سابقه و هدف: تلهمدیسین فناوری جدیدی است که با بکارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات به منظور اعمال مراقبتهای پزشکی و بهداشتی بیمارانی که در نقاط دور از مراکز درمانی به سر میبرند بکار گرفته میشود. هدف از انجام این تحقیق بررسی عوامل موثر بر پذیرش این فناوری در بیمارستانهای ایران است.
روش تحقیق: پژوهش حاضر یک مطالعه کمی می‌باشد که از نظر هدف کاربردی است. جامعه آماری تحقیق متشکل از متخصصان و کارشناسان آشنا با فناوری تله­مدیسین در بیمارستانهای ایران بود که از میان آنها 250  نفر با روش نمونه‌گیری تصادفی ساده به عنوان نمونه انتخاب و پرسشنامه الکترونیکی بین آنها توزیع شد و برای تجزیه و تحلیل دادههای جمع­آوری شده از روش معادلات ساختاری استفاده شد.
یافتهها: نتایج نشان داد که اعتماد کاربران و زیرساخت مناسب بر اثربخشی تلهمدیسین تأثیر مستقیم دارند. و اثربخشی فناوری تله مدیسین با سهولت استفاده ادراک شده، و سودمندی ادراک شده از تلهمدیسین ارتباط مستقیم دارد، اثر مستقیم سهولت استفاده ادراک شده از تلهمدیسین بر سودمندی ادراک شده از تلهمدیسین، و اثر مستقیم سهولت استفاده ادراک شده از تلهمدیسین و سودمندی ادراک شده  بر تمایل به استفاده از این فناوری و هم چنین اثر مستقیم تمایل به استفاده از تلهمدیسین بر استفاده واقعی از آن تأیید شد.
نتیجه: استفاده از فناوری تلهمدیسین در کشور ایران ضرورت دارد و برای استقرار و پذیرش فناوری تلهمدیسین به زیرساخت فنی و ارتباطی مناسب و جلب اعتماد کاربران نیاز است تا در نتیجه­ی افزایش اثربخشی این فناوری، شاهد پذیرش و استفاده روزافزون آن در بیمارستان­های کشور باشیم.

 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پزشکی

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb