جلد 24، شماره 10 - ( دی 1396 )                   جلد 24 شماره 10 صفحات 70-79 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

bagheri A, Khazaei Koohpar Z, Falahati M. Effect of Iron oxide nanoparticles and magnetic field on neurogenesis and Nestin gene expression after ischemic reperfusion in rat . RJMS. 2018; 24 (10) :70-79
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4881-fa.html
باقری آیشین، خزائی کوهپر زینب، فلاحتی مجتبی. اثر نانوذرات اکسید آهن و میدان مغناطیسی در عصب زایی و بیان ژن Nestin بعد از ایسکمی ریپرفیوژن در رت. مجله علوم پزشکی رازی. 1396; 24 (10) :70-79

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4881-fa.html


دانشگاه آزاداسلامی، تنکابن، ایران. ، z.khazaei@gmail.com
چکیده:   (941 مشاهده)

زمینه و هدف: سکته مغزی ایسکمیک یک علت شایع ناتوانی بالغین و مرگ در کل جهان است که منجر به آسیب شبکه‌ها و عروق عصبی و توقف عملکردهای مغزی می‌گردد. در این مطالعه اثر نانوذرات اکسید آهن و میدان مغناطیسی در عصب‌زایی بعد از ایسکمی ریپرفیوژن (IR) در مدل رت بررسی شد.
روش کار: در این مطالعه تجربی، 50 سر موش نر نژاد ویستار (220-250 گرم) به طور تصادفی به 5 گروه ده تایی شامل کنترل، شم (ایسکمی ریپرفیوژن)، IR + تیمار با نانوذرات اکسید‌آهن (10 میلی گرم بر کیلوگرم)، IR + میدان مغناطیسی (1 تسلا، 20 دقیقه روزانه به مدت 4 روز) و IR + استفاده از نانو ذره اکسید آهن و میدان مغناطیسی به طور هم زمان تقسیم شد. تزریق‌ها به روش IP انجام شد. عصب زایی در هیپوکامپ 5 گروه بعد از 4 روز به روش رنگ آمیزی H&E ارزیابی شد. بیان ژن Nestin در 5 گروه به صورت کمی به روش Real-time PCR بررسی شد.
یافته‌ها: در این مطالعه آشکار شد که نانوذرات اکسید آهن و همینطور میدان مغناطیسی نرخ عصب‌زایی را بعد از ایسکمی ریپرفیوژن در طول 4 روز افزایش می‌دهند (05/0>p). بیان ژن Nestin در گروه تحت تیمار با نانوذرات اکسید آهن و در گروه در معرض میدان مغناطیسی به طور معنی‌داری (05/0>p) در مقایسه با مدل ایسکمی ریپرفیوژن افزایش داشت. هرچند درمان ترکیبی آن‌ها تفاوت معنی‌داری در مقایسه با گروه شم در طول 4 روز نشان نداد.
نتیجه‌گیری: نتایج مطالعه پیشنهاد می‌کند که نانوذرات اکسید آهن و میدان مغناطیسی بصورت جداگانه بتوانند دو روش مؤثر در درمان ایسکمی باشند.
 
 

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیولوژی (زیست شناسی)

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb