جلد 24، شماره 163 - ( 10-1396 )                   جلد 24 شماره 163 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

bagheri A, Khazaei Koohpar Z, Falahati M. Effect of Iron oxide nanoparticles and magnetic field on neurogenesis and Nestin gene expression after ischemic reperfusion in rat . RJMS. 2018; 24 (163)
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4881-fa.html
باقری آیشین، خزائی کوهپر زینب، فلاحتی مجتبی. اثر نانوذرات اکسید آهن و میدان مغناطیسی در عصب زایی و بیان ژن Nestin بعد از ایسکمی ریپرفیوژن در رت. مجله علوم پزشکی رازی. 1396; 24 (163)

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4881-fa.html


استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد تنکابن
چکیده:   (303 مشاهده)

زمینه و هدف: سکته مغزی ایسکمیک یک علت شایع ناتوانی بالغین و مرگ در کل جهان است که منجر به آسیب شبکه ها و عروق عصبی و توقف عملکرد های مغزی می گردد. در این مطالعه اثر نانوذرات اکسید آهن و میدان مغناطیسی در عصب زایی بعد از ایسکمی ریپرفیوژن (IR) در مدل رت بررسی شد.
روش ها: در این مطالعه تجربی ، 50 سررت نر نژاد ویستار ( 220-250 گرم) بطور تصادفی به 5 گروه ده تایی شامل کنترل، شم(ایسکمی ریپرفیوژن)، IR + تیمار با نانوذرات اکسید‌آهن(mg/kg 10)، IR +میدان مغناطیسی(1 تسلا، 20 دقیقه روزانه به مدت 4 روز) و IR +استفاده از نانو ذره اکسید آهن و میدان مغناطیسی به طور هم زمان تقسیم شد.تزریق ها به روش IP انجام شد. عصب زایی در هیپوکامپ 5 گروه بعد از 4 روز به روش رنگ آمیزی H&E ارزیابی شد. بیان ژن Nestin در 5 گروه به صورت کمی به روش Real-time PCR بررسی شد.
یافته ها: در این مطالعه آشکار شد که نانوذرات اکسید آهن و همینطور میدان مغناطیسی نرخ عصب زایی را بعد از ایسکمی ریپرفیوژن در طول 4 روز افزایش می دهند )05/0P<). بیان ژن Nestin در گروه تحت تیمار با نانوذرات اکسید آهن و در گروه در معرض میدان مغناطیسی به طور معنی داری )05/0P<) در مقایسه با مدل ایسکمی ریپرفیوژن افزایش داشت. هرچند درمان ترکیبی آن ها تفاوت معنی داری در مقایسه با گروه شم در طول 4 روز نشان نداد.
نتیجه گیری: نتایج ما پیشنهاد می کند که نانوذرات اکسید آهن و میدان مغناطیسی بصورت جداگانه بتوانند دو روش مؤثر در درمان ایسکمی باشند.
 

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیولوژی (زیست شناسی)

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb