جلد 24، شماره 161 - ( 8-1396 )                   جلد 24 شماره 161 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Yadegarfar G, Iranshahi H, feizi A, mostaajeran M, Aghdak P. Using Latent Class Regression in the evaluation of awareness level of Esfahanian women 20 to 65 years on different components of Breast cancer. RJMS. 2017; 24 (161)
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4878-fa.html
یادگارفر قاسم، ایرانشاهی حمید، فیضی آوات، مستاجران مهناز، عقدک پژمان. کاربرد تحلیل کلاس پنهان در ارزیابی سطح آگاهی زنان ۶۵ -۲۰ ساله ی اصفهانی در مورد ابعاد متفاوت سرطان پستان. مجله علوم پزشکی رازی. 1396; 24 (161)

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4878-fa.html


دانشیار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
چکیده:   (70 مشاهده)

 بنا به گزارش سازمان بهداشت جهانی، انتظار می رود میزان بروز سرطان پستان به دلیل افزایش امید به زندگی، رشد شهرنشینی و پذیرش سبک زندگی غربی در کشورهای در حال توسعه افزایش یابد. در ایران نیز سرطان پستان به عنوان شایعترین سرطان در زنان و شایعترین علت مرگ ناشی از سرطان اعلام شده است. بر اساس آمار مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سرطان پستان (با شیوع ٩/۱۵%) رتبه اول را در بین سرطانهای زنان دارد. نکته ی مهمی که درباره ی مبتلایان به سرطان پستان در ایران به چشم می خورد این است که سن ابتلا به بیماری ده سال کمتر از کشورهای غربی گزارش شده است و بیماران اکثراً در مراحل پیشرفته بیماری به مراکز تشخیصی و درمانی مراجعه می کنند. که به سطح پایین آگاهی در مورد علائم هشدار دهنده و روش های گوناگون غربالگری در میان جمعیت زنان گروه هدف مربوط می شود.

مطالعات گوناگون اپیدمیولوژیک نشان داده اند که آگاهی صحیح در مورد ابعاد مختلف سرطان پستان و به دنبال آن اصلاح نگرش، نقش مؤثری در جهت توسعه و به کارگیری برنامه های تشخیصی زود هنگام و تغییر رفتار غربالگری در یک جامعه بازی می کند و با تغییر مرحله ی تشخیص بیماری باعث تغییر در کیفیت زندگی (QOL)[1] و افزایش بقاء در افراد آن جامعه می شود. به طوری که میزان بقای بیماران را می توان تا ٩۵% افزایش داد.

لذا هدف از ارائه ی این مقاله نیاز سنجی دقیق آموزشی در گروه های مختلف زنان می باشد و با کمک به متولیان و مجریان امور بهداشتی می توان با ارائه ی راهکارهای مؤثر به منظور افزایش آگاهی نسبت به ابعاد متفاوت این بیماری، از ابتلاء به آن پیشگیری و در صورت ابتلاء آن را در مراحل اولیه کشف و درمان نمود و در نهایت موجب کاهش بار این بیماری در جامعه شد.

مواد و روشها: این پژوهش با استفاده از داده های جمع آوری شده در سال١٣٩١، به صورت یک مطالعه ی مقطعی بر روی ١٠٠٠٠ زن اصفهانی در سنین ۲۰ تا ۶۵ ساله انجام گردیده است. که از این تعداد ٩٢٦٠ زن، واجد شرایط مطالعه شناخته شده و با استفاده از نمونه گیری چند مرحله ای به طور کاملاً تصادفی از مناطق مختلف شهری و روستایی انتخاب شدند و داده های حاصل از پرسشنامه با استفاده از رگرسیون کلاس پنهان مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته اند.

یافته ها: میانگین سنی افراد شرکت کننده در این بررسی٧/١١±٥/٣٧ سال می باشد. در بررسی عوامل مؤثر بر شناخت عوامل خطر سرطان پستان، متغیر سن تأثیر بسیار ناچیزی در قرارگرفتن افراد در رده های مختلف داشت (حدود ٢%). بخت قرار گرفتن زنان با تاریخچه ی خانوادگی مثبت سرطان پستان در کلاس یک و دو نسبت به کلاس سه به اندازه ی٣٠% بیشتر می باشد.

نتیجه گیری: یافته ها نشان می دهد که بیشترین تأثیر روی سطوح آگاهی نسبت به همه ی ابعاد سرطان پستان، محل سکونت (شهر/ روستا) افراد می باشد به طوری که افراد ساکن شهر نسبت به ساکنین مناطق روستایی شانس بیشتری برای قرار گرفتن در سطح بالاتری از آگاهی را داشتند، که می تواند ناشی از توزیع ناعادلانه ثروت و امکانات آموزشی، بهداشتی و درمانی باشد.

 

[1] Quality of life

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: اپیدمیولوژی

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb