جلد 24، شماره 161 - ( 8-1396 )                   جلد 24 شماره 161 صفحات 106-113 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

azizi M, shahbaziyankhonig A. Study of Obsessive-compulsive disorder in migraine sufferers and compared them with normal individuals. RJMS. 2017; 24 (161) :106-113
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4865-fa.html
عزیزی معصومه، شهبازیان خونیق آرش. بررسی اختلال وسواس- اجباری در مبتلایان میگرنی و مقایسه آن با افراد عادی. مجله علوم پزشکی رازی. 1396; 24 (161) :106-113

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4865-fa.html


دانشکده ادبیات و علوم انسانی، زابل، ایران ، petroshaha@yahoo.com
چکیده:   (797 مشاهده)

زمینه و هدف: یکی از اختلال‌های روان‌شناختی که به لحاظ نظری، بی‌ارتباط با میگرن نیست، اختلال وسواس اجباری است که با افکار وسواسی و اعمال وسواسی توصیف می‌شود؛ بنابراین، پژوهش حاضر باهدف بررسی مقایسه‌ای مؤلفه­های اختلال وسواس-اجباری در بیماران میگرنی و افراد سالم انجام شد.
روش ‌کار: روش پژوهش حاضر، علی- مقایسه‌ای بود و جامعه آماری کلیه بیماران سردردی مراجعه‌کننده به بیمارستان خاتم‌الانبیاء شهر زاهدان در سال 1394 بودند که با استفاده از Gpower تعداد 105 مبتلابه میگرن با تشخیص قطعی نورولوژیست و پرسشنامه میگرن اهواز شناسایی و با نمونه‌گیری در دسترس به‌عنوان نمونه در نظر گرفته شد و با 105 نفر از افراد عادی مقایسه شدند. ابزار گردآوری اطلاعات پرسشنامه‌های سردرد میگرن اهواز (AMQ) و اختلال وسواسی-اجباری (OCI-R) فوا و همکاران (1998) بودند. داده‌ها با استفاده از نرم افراز آماری SPSS.19 و شاخص‌های آمار توصیفی و آزمون تحلیل واریانس چندمتغیره تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج حاکی از این بود بین دو گروه مبتلا و غیر مبتلا به میگرن در نمرات مؤلفه‌های اختلال وسواسی-اجباری تفاوت معناداری وجود داشت به‌گونه‌ای که مبتلایان میگرنی در نمرات شستشو، نظم، وارسی، خنثی‌سازی و وسواس فکری نمرات بیشتری کسب کرده بودند (05/0p≤)؛ اما در مؤلفه انباشتبین دو گروه تفاوت معناداری مشاهده نشد (05/0p>).
نتیجه‌گیری: یافته‌های به‌دست‌آمده، از حیث توجه هر چه بیشتر به اختلال وسواس-اجباری در کاهش حملات میگرنی حائز اهمیت است.
 

متن کامل [PDF 330 kb]   (164 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روان‌پزشکی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb