جلد 24، شماره 158 - ( 5-1396 )                   جلد 24 شماره 158 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


استادیار دانشگاه علوم پزشکی شیراز
چکیده:   (401 مشاهده)

زمینه و هدف: پیشرفت در علم پزشکی و موفقیت در افزایش میزان بقای شیرخواران آسیب پذیر، مسئله تکامل آتی این کودکان را مطرح کرده است. اختلالات تکاملی و رفتاری، شایعترین مشکل در نوزادان پس از ترخیص از بخش مراقبت ویژه نوزادان می باشند. طیف وسیعی از علل در بروز اختلالات تکاملی نقش دارند. با توجه به اهمیت موضوع و کمبود اطلاعات دقیق، در این مقاله به بررسی عوامل مرتبط با اختلالات تکاملی نوزادان کم وزن با سابقه مراقبت در بخش مراقبت ویژه نوزادان پرداخته شد.

روش کار: این مطالعه کوهورت بر روی 76 نوزاد 24-4 ماهه با سابقه بستری در بخش مراقبتهای ویژه بیمارستان حضرت زینب (س) شیراز با میانگین وزنی( 1800گرم) انجام شد. این نوزادان براساس پرسشنامه ASQ ارزیابی تکاملی گردیدند. اطلاعات با استفاده از آزمونهای آماری تجزیه و تحلیل شدند.

یافته ها: در ارزیابی با آزمون ASQ، آزمون آماری ضریب همبستگی ارتباط معنی داری را بین اختلال تکاملی با تهویه مکانیکی، مدت زمان بستری، تزریق سورفکتانت و بتامتازون، تشخیص اولیه و نهایی بیماری­ها نشان نداد(1r<). آزمون T-Test تفاوت معنی داری را بین میانگین وجود زایمان پرخطر و میانگین انجام عمل احیای پیشرفته در کودکان دچار اختلال تکاملی و کودکان سالم نشان نداد(05/0p>).

نتیجه گیری: بهبود در تنفس درمانی، سیستم نظارت، روشهای غیرتهاجمی، و مراقبت تکاملی، عوارض نارس بودن را کاهش داده و پیامدهای عصبی-تکاملی بهبود بخشیده است. برای کسب نتایج بهتر، بایستی اختلالات تکاملی را در اسرع وقت شناسایی کرده و توانبخشی زودرس نوزادان کم وزن را، پس از ترخیص از بخش مراقبت ویژه آغاز نماییم.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: نوزادان