جلد 24، شماره 161 - ( 8-1396 )                   جلد 24 شماره 161 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

sohrabi F, borjali A, farokhi N, skandary H, faraghaty M. The role of personality, spiritual, emotional and relational variables for addiction treatment among addicts. RJMS. 2017; 24 (161)
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4840-fa.html
سهرابی فرامرز، برجعلی احمد، فرخی نورعلی، اسکندری حسین، فراغتی مریم. نقش متغیر های شخصیتی، معنوی، هیجانی و ارتباطی برای ترک اعتیاد در میان معتادان. مجله علوم پزشکی رازی. 1396; 24 (161)

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4840-fa.html


استاد دانشگاه
چکیده:   (60 مشاهده)

نقش متغیر های شخصیتی، معنوی، هیجانی و ارتباطی برای ترک اعتیاد در میان معتادان

فرامرز سهرابی ، احمد برجعلی ، نورعلی فرخی ، حسین اسکندری ، مریم فراغتی

چکیده

زمینه‌و‌هدف: با توجه به اینکه اعتیاد، یک بیماری زیستی، روان شناختی و اجتماعی است و به دلیل ماهیت پیش رونده اش همه ابعاد زندگی، فرد، خانواده و اجتماع را به خطر می اندازد، پژوهش حاضر با هدف شناخت و پیش بینی متغیر های اثرگذار بر موفقیت در ترک مواد در میان معتادان مراکز ترک اعتیاد استان البرز در سال 1395 انجام شده است.

روش کار: پژوهش حاضر یک مطالعه توصیفی از نوع همبستگی است. در این پژوهش، 400نفر معتاد موفق وناموفق در ترک اعتیاد به روش نمونه گیری در دسترس بر اساس جدول مورگان وارد مطالعه شدند و هر دو گروه به پرسشنامه های شخصیت ، راهبردهای تنظیم هیجان شناختی، ناگویی خلقی ، مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس ، نگرش معنوی ، حمایت اجتماعی ادارک شده پاسخ دادند. تحلیل داده ها به روش تحلیل تشخیصی و با استفاده از نرم افزار spss-20 انجام شد.

یافته ها: نتایج نشان داد که میانگین، متغیر های حمایت اجتماعی، نگرش معنوی، برون گرایی، توافق جویی، وجدانی بودن و راهبردهای تنظیم هیجان در گروه افراد بهبود یافته و میانگین افسردگی، استرس، ناگویی خلقی، و روان نژ ندی در گروه افراد معتاد بیشتر می باشد، تفاوت بین میانگین گروه‌ها در تمام متغیر ها در سطح 01/0  و در متغیر پذیرش در سطح 05/0 معنادار گزارش گردید..

نتیجه گیری: مدل پژوهش حاضر 1/88 درصد از افراد پژوهش را  به درستی پیش بینی کرده است که نشان دهنده اهمیت  شناسایی این متغیر ها  برای بر نامه های پیشگیرانه و باز پرورانه در موفقیت ترک اعتیاد می باشد.

واژگان کلیدی: شخصیت،  معنویت،  هیجان،  عواطف منفی،  ناگویی خلقی، حمایت اجتماعی.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی بالینی

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb