جلد 25، شماره 168 - ( 3-1397 )                   جلد 25 شماره 168 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Factors affecting survival in comatose patients: extended Cox regression. RJMS. 2018; 25 (168)
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4684-fa.html
کردستانی پرستو، وهابی نسیم، کاظم نژاد انوشیروان، ابراهیم زاده فرزاد، حسینی آغافاطمه. عوامل موثر بر بقا بیمارستانی بیماران کوماتوس: رگرسیون کاکس تعمیم یافته. مجله علوم پزشکی رازی. 1397; 25 (168)

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4684-fa.html


مربی دانشگاه علوم پزشکی ایران
چکیده:   (128 مشاهده)

مقدمه و هدف: درجه حرارت مغز یک پارامتر فیزیولوژیک مهم است که هم منعکس کننده تغییرات فعالیت نورونی است و هم بر عملکردهای مختلف عصبی تاثیر می گذارد. از آنجایی که کنترل درجه حرارت به روش های رکتال و زیر بغلی مستلزم صرف زمان و هزینه نسبتا بیشتری نسبت به روش تمپانیک (کمتر از 10ثانیه) است می توان گفت که این روش راحت تر و آسان تر بوده ضمن آنکه بسیار نزدیک به درجه حرارت مغز می باشد. در مطالعه حاضر به بررسی درجه حرارت تمپانیک و همچنین رابطه آن با بقای بیماران بستری در ICU پرداخته شده است.

مواد و روش‌ها: جامعه مورد مطالعه شامل کلیه بیماران بستری در بخش مراقبت ویژه بیمارستان شهدا خرم آباد است که واجد معیارهای ورود و خروج به صورت مقابل هستند: معیارهای ورود: GCS بین 11-3 داشته ، - سن 15 سال و بالاتر ، - کاهش سطح هوشیاری بیماران به دلایل نرولوژیک یا نروسرجری باشد. معیارهای خروج: اتوراژی، صدمات و التهاب پرده تمپان، ضایعات عفونی مغز. با استفاده از مدل معادلات برآوردگر تعمیم یافته به بررسی رابطه درجه حرارت تمپانیک و سایر متغیرها پرداخته شد. همچنین با استفاده از رگرسیون کاکس تعمیم یافته به بررسی رابطه درجه حرارت تمپانیک با بقا بیماران بستری در ICU پرداخته شد.

یافته‌ها: در مطالعه حاضر اکثر بیماران مورد بررسی سابقه MI، CVA، دیابت و مصرف دخانیات نداشتند. علت مراجعه 53% از بیماران، تروما تشخیص داده شده بود. همچنین 36% از بیماران خونریزی مغزی دو طرفه و 31% نیز هیچ‌گونه خونریزی مغزی نداشتند. نتایج مدل معادلات برآوردگر تعمیم یافته، رابطه معنادار و معکوسی بین وضعیت خونریزی مغزی بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه و درجه حرارت تمپانیک چپ نشان داد. همچنین با توجه به نتایج رگرسیون کاکس تعمیم یافته رابطه آماری معناداری بین زمان بقا در بخش ICU و درجه حرارت تمپانیک راست و چپ وجود داشت.

نتیجه‌گیری: با توجه به وجود رابطه معنادار بین درجه حرارت تمپانیک بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه و همچنین ساده تر بودن این روش نسبت به سایر روش ها (رکتال و آگزیلاری) به نظر می رسد استفاده از این روش و کنترل منظم بیماران بستری در ICU می تواند تاثیر مفیدی در کاهش مرگ و میر در بخش مراقبت های ویژه داشته باشد.  

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: اعصاب و روان

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb