جلد 24، شماره 158 - ( 5-1396 )                   جلد 24 شماره 158 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

The relationship between health and anthropometric indices with handgrip strength, physiological indices and the 2D:4D ratio in children. RJMS. 2017; 24 (158)
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4644-fa.html
اقبالی احسان، اراضی حمید، الهی محمد. بررسی ارتباط بین برخی شاخص‌های سلامتی و آنتروپومتریک با قدرت فشردن دست، شاخص‌های زیست حرکتی و نسبت انگشت دوم به چهارم در کودکان . مجله علوم پزشکی رازی. 1396; 24 (158)

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4644-fa.html


کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی دانشگاه گیلان
چکیده:   (466 مشاهده)

زمینه و هدف: با پیشرفت جامعه بشری و تغییر سبک زندگی، گسترش بیماری‌های متابولیک و چاقی در میان جوامع بشری به سرعت گسترش یافته است. همچنین، پژوهش‌گران در پی یافتن شاخص‌های جدید و در دسترس برای کسب اطلاعات جامع‌تر در خصوص آمادگی جسمانی و وضعیت سلامت جسمانی هستند. بر این اساس، هدف پژوهش حاضر بررسی ارتباط بین برخی شاخص‌های سلامتی و آنتروپومتریک با نسبت انگشت دوم به چهارم، قدرت فشردن دست و شاخص‌های زیست حرکتی در کودکان 8 تا 15 سال بود.

روش بررسی: 362 پسر با میانگین سن 32/2±78/11 سال، قد 79/15±39/151 سانتی‌متر، وزن 87/10±06/38 کیلوگرم در این پژوهش شرکت کردند. پس از تکمیل فرم رضایت‌نامه توسط والدین آن‌ها، شاخص‌های آنتروپومتریک (قد، وزن، قد نشسته، پهنای آرنج، پهنای زانو، طول پا، دور بازو و دور ساق پا)، طول انگشت دوم (انگشت اشاره) و چهارم (انگشت حلقه)، شاخص‌های سلامتی (BMI، WHR و درصد چربی بدن) و زیست حرکتی (قدرت، سرعت، استقامت عضلانی و انعطاف‌پذیری) آن‌ها اندازه گیری شد.

یافته‌ها: نتایج نشان می‌دهد که نسبت انگشت دوم به چهارم و قدرت فشردن دست ارتباط معناداری با شاخص‌های سلامتی و آنتروپومتریک به جز وزن و قد نشسته دارند (05/0 P). همچنین، بر اساس نتایج به دست آمده بین شاخص‌های فیزیولوژیک با شاخص‌های سلامتی و آنتروپومتریک به جز دراز و نشست و دوی 20 متر سرعت با BMI، ارتباط معناداری وجود دارد (05/0 P).

نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج پژوهش حاضر، احتمالا می‌توان از برخی شاخص‌های استفاده شده در این پژوهش برای بررسی سلامت جسمانی و میزان آمادگی جسمانی کودکان استفاده کرد.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزش

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb