جلد 24، شماره 157 - ( 4-1396 )                   جلد 24 شماره 157 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

The Role of Metacognitive Beliefs and Mindfulness skills in Prediction of Symptom Severity in Patients with Irritable Bowel Syndrome. RJMS. 2017; 24 (157)
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4597-fa.html
جهانگیری فرهاد، کریمی جواد، امین افشاری محمودرضا. نقش باورهای فراشناختی و مهارت‌های ذهن‌آگاهی در پیش‌بینی شدت علایم بیماران مبتلا به سندرم روده‌ تحریک‌پذیر. مجله علوم پزشکی رازی. 1396; 24 (157)

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4597-fa.html


چکیده:   (1038 مشاهده)

چکیده

زمینه و هدف: فرایندهای زیستی و روان­شناختی زیادی می­توانند در آسیب ­پذیری به سندرم روده­ ی تحریک­ پذیر (IBS) اثرگذار باشند. هدف از پژوهش حاضر تعیین ارتبط بین باورهای فراشناختی و مهارت­های ذهن ­آگاهی با شدت علایم در بیماران مبتلا به IBS بود.

روش کار: در یک مطالعه­ ی مقطعی 61 بیمار مبتلا به IBS مراجعه کننده به یکی از کلینیک­های متعلق به فوق ‌تخصص ‌دستگاه ‌گوارش ‌و‌ کبد‌ شهرستان ‌بروجرد‌ انتخاب شدند. کلیه­ ی بیماران با استفاده از پرسشنامه­ ی باورهای فراشناختی، مقیاس ذهن­ آگاهی و پرسشنامه­ی شدت علایم در مبتلایان به IBS مورد بررسی قرار گرفتند. داده­های پژوهش با استفاده از مدل­های ضریب همبستگی پیرسون و رگرسیون همزمان مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

یافته­ها: بین باورهای فراشناختی و ذهن­ آگاهی با شدت علایم مبتلایان IBS ضریب همبستگی معناداری مشاهده شد (01/0P<). بررسی­های دقیق­تر با استفاده از آزمون معناداری ضرایب رگرسیون نشان داد که ضرایب رگرسیون کلیه­ ی مؤلفه­ های فراشناختی و ذهن­ آگاهی در پیش­ بینی شدت علایم بیماران مبتلا به IBS ­معنادار است (05/0P<).

نتیجه­گیری: این مطالعه نشان داد که بین باورهای فراشناختی و مهارت­های ذهن­ آگاهی با شدت علایم در بیماران مبتلا به IBS رابطه وجود دارد و تغییرات شدت علایم مبتلایان تا حدود زیادی توسط باورهای فراشناختی و ذهن­ آگاهی پیش­بینی می­شود. بر این اساس مداخلات روان­شناختی بر پایه­ ی باورهای فراشناختی و مهارت­های ذهن­آگاهی به منظور کنترل شدت علایم در مبتلایان به IBS پیشنهاد می­شود.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آسیب‌شناسی

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb