جلد 24، شماره 157 - ( 4-1396 )                   جلد 24 شماره 157 صفحات 74-80 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Solhi H, Badakhshan D, Abbasi M, Sanaei-Zadeh H. Identification and quantification of adulterants in six common foreign brands of herbal slimming capsules marketed for weight loss in Iran. RJMS. 2017; 24 (157) :74-80
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4502-fa.html
صلحی حسن، بدخشان داریوش، عباسی محمود، صناعی زاده حسین. بررسی ترکیبات غیر مجاز موجود در 6 برند از کپسول های لاغری گیاهی خارجی شایع در ایران . مجله علوم پزشکی رازی. 1396; 24 (157) :74-80

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4502-fa.html


دانشیار و متخصص پزشکی قانونی و مسمومیت‌ها دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران
چکیده:   (1063 مشاهده)

زمینه و هدف: در سال‌های اخیر استفاده از مکمل‌های لاغری گیاهی خارجی در ایران در حال افزایش است که به دلیل استفاده برخی از تولیدکنندگان از مواد ترکیبی غیرمجاز در محصولات خود می‌تواند مشکل ساز شود. هدف این تحقیق آنالیز محتویات کپسول‌های لاغری گیاهی خارجی شایع در شهر اراک در سال 1394 بود.
روش کار: در این مطالعه تجربی- آزمایشگاهی، از کپسول‌های لاغری گیاهی خارجی موجود، به طور تصادفی 6 برند انتخاب و از فروشگاه‌های عرضه‌کننده این محصولات در شهر اراک خریداری شد. از روش کروماتوگرافی گاز - طیف سنجی جرمی (GC-MS) برای بررسی کمی مقادیر سیبوترامین، فنی تویین و فنل فتالئین در این کپسول‌ها استفاده شد.
یافته‌ها: در تمام برندها، سیبوترامین شناسایی شد که بیشترین مقدار آن در برندهای Original Super Slim و Fast Slim به ترتیب، به طور میانگین 75 و 54 میلی گرم در هر کپسول بود. در بعضی از برندها، فنل فتالئین و فنی توئین با مقادیر متفاوت وجود داشت. مواد غیر مجاز دیگری مثل کافئین، سودوافدرین و آمفپرامون (دی اتیل پروپیون) با استفاده از کتابخانه دستگاه GC-MS شناسایی شد.
نتیجه‌گیری: کپسول‌های لاغری گیاهی خارجی مورد مطالعه حاوی مواد غیر مجاز مصنوعی هستند که بر روی برچسب این محصولات ذکر نشده است. مسئولین بهداشتی باید مردم را نسبت به مصرف مکمل‌های لاغری گیاهی خارجی و عوارض ناشی از آن‌ها آگاه سازند.

متن کامل [PDF 259 kb]   (150 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فارماکولوژی

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb