جلد 24، شماره 157 - ( 4-1396 )                   جلد 24 شماره 157 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

ganji M, fazeli A, gohari N, rahmati H, elyasi Z, izadpanah M, et al . Isolation, characterization and standard storage of human mesenchymal stem cell derived from adipose and dental pulp tissue. RJMS. 2017; 24 (157)
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4490-fa.html
گنجی بخش میثم، فاضلی ابوالحسن، گوهری ندا، رحمتی هدیه، الیاسی زهرا، ایزدپناه مهرناز، و همکاران. و همکاران.. جداسازی، تعیین هویت و ذخیره استاندارد سلول های بنیادی مزانشیمی مشتق از بافت چربی و پالپ دندان انسان . مجله علوم پزشکی رازی. 1396; 24 (157)

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4490-fa.html


دکترا تخصصی مرکز ملی ذخایر ژنتیک و زیستی ایران
چکیده:   (1479 مشاهده)

زمینه و هدف: با توجه به گسترش استفاده از کشت­های سلولی در روند مطالعات و تحقیقات، لازم است کنترل کیفی و تایید هویت رده­های استاندارد تحقیقاتی بیشتر مورد توجه قرار گیرد. سلول­های بنیادی دارای دو ویژگی اصلی، پتانسیل تولید و تکثیر سلول­هایی با خواص یکسان (خود نو­زایی) و ایجاد انواع سلول­های تمایز یافته هستند. سلول­های بنیادی مزانشیمی در بافت­های مختلفی حضور دارند. امروزه این سلول­ها بصورت وسیعی در فرآیند درمان، پزشکی بازساختی و حوزه های مرتبط با آن استفاده می­شوند.

روش‌ کار: در این تحقیق پس از جداسازی سلول­ها از بافت­ چربی و پالپ دندان انسان و تایید عدم آلودگی آنها به میکروارگانیسم­های مهم نظیر مایکوپلاسما، تعیین هویت سلول­های مزانشیمی با استفاده از روش­های مختلف مانند بررسی و اندازه گیری خواص رشد آنها، بررسی بیان مولکول­های اختصاصی و قابلیت تمایز آنها به سلول­های چربی و استخوانی انجام شده است.

یافته‌ها: در این طرح تعداد شش رده سلول­های بنیادی مزانشیمی از بافت­ چربی و پالپ دندان، جداسازی، تعیین هویت و ذخیره شد که این سلول­ها از لحاظ بیان CD90، CD105 و CD29 مثبت بوده و از لحاظ بیان CD34 و CD45 منفی هستند. همچنین این سلول­ها فاقد آلودگی باکتریایی، ویروسی و مایکوپلاسما هستند و قادرند در شرایط آزمایشگاهی به سلول­های استخوانی و چربی تمایز یابند.

نتیجه‌گیری: معرفی رده­های سلولی مزانشیمی با هویت و شناسنامه مشخص، منجر به تسهیل و تسریع تحقیقات زیست پزشکی در زمینه سلول­های مزانشیمی انسانی همراه با کاهش قابل توجه هزینه­ها در کشور خواهد شد.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیولوژی (زیست شناسی)

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb