جلد 24، شماره 158 - ( 5-1396 )                   جلد 24 شماره 158 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


استاد تمام
چکیده:   (328 مشاهده)

مقدمه: ناراحتی های روانی رو به افزایش بوده و سلامت را مختل می سازند. افسردگی وافت عزت نفس از مهمترین مشکلات بوده که موجب بیماری های مزمن میگردند.یکی از مراحل تاثیر گذار بر سلامت روان در طول زندگی، دوره سربازی می باشد علل الخصوص دوره اموزشی که با دوری از خانواده و شرایط جدید زندگی همراه است.این مطالعه به بررسی تغییرات افسردگی و عزت نفس طی دوره اموزشی سربازی و ارتباط ان با سبک زندگی افراد می پردازد.

مواد و روش ها:در این مطالعه نیمه تجربی در اردیبهشت ماه سال 1395 تعداد 246 نفر باتوجه به معیارهای ورود  از یکی از پادگان های ارتش به صورت خوشه ای انتخاب و پس از کسب رضایت نامه اگاهانه به سنجش افسردگی و عزت نفس و سایر شاخصها پرداخته شد. پس از8 هفته ارزیابی های تکرار و تغییرات افسردگی و عزت نفس محاسبه و به وسیله رگرسیون خطی ارتباط انها با سبک زندگی مشخص شد.مقادیر کمتر از0.05 معنا دار بود.

یافته ها:میانگین سنی افراد 1.54±24.15 بود. درجه افسردگی و عزت نفس افراد قبل از دوره به ترتیب 2.24 و 5.58 بود که به 2.72 و 4.33 تغییر یافت. تنوع بالاغذایی از افسردگی میکاهد. کاهش وزن طی دوره سربازی روی تغییرات افسردگی و عزت نفس موثر بوده و از لحاظ اماری معنا دار می باشد.

نتایج: افسردگی افراد طی دوره اموزشی سربازی افزایش و عزت نفس کاهش یافته و تنوع غذایی بالا و وضعیت اقتصادی مناسب از فاکتورهای محافظت کننده در برابر این تغییرات هستند. مطالعات بیشتری برای تعیین این روابط پیشنهاد می شوند.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: علوم تغذیه