جلد 24، شماره 163 - ( 10-1396 )                   جلد 24 شماره 163 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Chronic Hepatites B and Pregnancy: Challenges and opportunities (Review Article). RJMS. 2018; 24 (163)
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4259-fa.html
فتح نژاد کاظمی آزیتا، شریفی نسیبه، اصلانی آرمین، کشاورز زهره. هپاتیت B مزمن و حاملگی: چالش ها و فرصت ها ( مقاله مروری). مجله علوم پزشکی رازی. 1396; 24 (163)

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4259-fa.html


دانشجو دکترا
چکیده:   (314 مشاهده)

هپاتیت B یکی از مشکلات عمده بهداشتی در جهان به ویژه کشورهای در حال توسعه است حدود 5 درصد زنان حامل این بیماری بوده و عمده ترین روش انتقال از مادر به نوزاد می باشد هدف از این مطالعه فراهم نمودن اطلاعات برای مراقبین بهداشتی و آشنایی با دانش جدید  با تمرکز بر مسائل مرتبط و جنیه های مختلفی از بیماری هپاتیت B مزمن در زنان حامله و خواهان بارداری بود

روش کار :  داده های این مطالعه از مطالعات مختلف بانک های اطلاعاتی google scholar  ، Pubmed) Medline) و Scopus هم چنین از بررسی سایت سازمان بهداشت جهانی(WHO) و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) جمع آوری شد. یک جستجوی جامع  با کلید واژه های hepatitis B and pregnancy و hepatitis B in pregnancy انجام شد. استراتژی جستجو با استفاده از قابلیت جستجوی پیشرفته صورت گرفت و کلیه مقالات چاپ شده در طول 5 سال اخیر "(2010- 2015) که به زبان انگلیسی و دارای متن کامل بودند مورد بررسی قرار گرفتند پس از بررسی اولیه و جستجو بر اساس فهرست منابع در مجموع 47  مقاله  وارد مطالعه شدند .

نتایج :  این مقاله به جنبه های مختلفی از هپاتیت مزمن در بارداری پرداخته است اول این که هپاتیت بر میزان باروری تاثیر نداشته اما در موارد استفاده از لقاح آزمایشگاهی در افراد نابارور مبتلا میزان باروری پایینی گزارش شده است دوم غربالگری و اقدامات پیشگیرانه از انتقال عمودی از جمله ایمونوپروفیلاکسی و روش های جدید مصرف دارو و ایمونوگلوبولین در زنان باردار مورد توجه قرار گیرند سوم درمان ضد ویروسی در زنان باردار باید براساس پروتکل انجام شود در نهایت این که انجام سزارین در زنان مبتلا قابل توصیه نیست مگر قبل از شروع لیبرکه البته نیاز به بررسی های بیشتر وجود دارد هم چنین زنان مبتلا بایستی تشویق به شیردهی به نوزادان خود شوند    

نتیجه گیری: حاملگی یک فرصت مناسب برای قطع انتقال هپاتیت B به خصوص در کشورهای در حال توسعه می باشد و در این زمینه  می توان  استراتژی هایی را به عنوان قدم مهم برای  کاهش بار بیماری در نظر گرفت البته نیاز به بررسی های بیشتر در این زمینه وجود دارد .

     
نوع مطالعه: مروري | موضوع مقاله: زنان و زایمان

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb