جلد 23، شماره 153 - ( 12-1395 )                   جلد 23 شماره 153 صفحات 35-42 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


کارشناسی ارشد دانشگاه علوم پزشکی ایلام، ایلام، ایران
چکیده:   (1686 مشاهده)

زمینه و هدف: فشارخون بالا یک بیماری شایع و بدون علامت است و به سادگی تشخیص داده می‌شود و به راحتی قابل درمان است، ولی در صورت عدم‌درمان باعث بروز عوارض کشنده در بیماران شده و علت 6% از موارد مرگ و میر در دنیا است، لذا هدف از این پژوهش بررسی ارتباط بین پروتئین واکنشی c فوق حساس (HS-CRP) با عملکرد دیاستولیک قلب در بیماران مبتلا به پرفشاری خون اولیه بود.

روش کار: این مطالعه به صورت مورد-شاهدی (Case-Control) انجام شد. جامعه آماری شامل بیماران مبتلا به پرفشاری خون اولیه مراجعه کننده به مطب تخصصی قلب شهر ایلام در سال 1391-92 بود. بر اساس یافته‌های اکوکاردیوگرافی داپلر بافتی، این بیماران به دو گروه با اختلال عملکرد دیاستولی و بدون اختلال عملکرد دیاستولی تقسیم شدند و سطح سرمی HS-CRP این بیماران با هم مقایسه شد و سطوح HS-CRP سرمی پایه در افراد به چهار گروه کمتر از نیم میلی‌گرم بر لیتر% 5/0-1 میلی‌گرم بر لیتر، 1-3 میلی‌گرم بر لیتر و بیشتر از 3 میلی‌گرم بر لیتر تقسیم و ارتباط آن با متغیرهای مختلف بررسی شد. اطلاعات به دست آمده با استفاده از آمار توصیفی (میانگین، انحراف معیار و فراوانی) و تحلیلی (آنالیز واریانس یک طرفه) و با استفاده از نرم‌افزار آماری SPSS نسخه 19 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

یافته‌ها: 22 نفر از بیماران (31%) مرد و 49 نفر (69%) زن بودند. میانگین و انحراف معیار سن بیماران 7/5± 42/45 سال بود، 1/76% دیاستولیک دیس فانکشن داشتند. همراهی بالایی بین HS-CRP سرم با دیاستولیک دیس فانکشن وجود داشت (079/0p=).

نتیجه‌گیری: همراهی بالایی بین سطح سرمی HS-CRP سرم با دیاستولیک دیس فانکشن وجود دارد، هر چه سطح HS-CRP بالاتر باشد احتمال وجود دیاستولیک دیس فانکشن آن بالاتر می‌رود.

واژه‌های کلیدی: HS-CRP، دیاستولیک دیس فانکشن، ایلام
متن کامل [PDF 230 kb]   (528 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: قلب و عروق