جلد 24 - خرداد                   جلد 24 - خرداد صفحات 64-71 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Farokhzad P, Jannesaran M, Norouzi A, Arabloo J. Effect of Emotional Catharsis by Writing on Depression in female Cancer Patients. RJMS. 2017; 24 :64-71
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4140-fa.html
فرخزاد پگاه، جان نثاران مهرزاد، نوروزی امیر، عربلو جلال. تأثیر تخلیه هیجانی احساسات بـا نگارش کتبی بر میزان افسردگی زنان سرطانی. مجله علوم پزشکی رازی. 1396; 24 () :64-71

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4140-fa.html


دانشگاه آزاد اسلامی، واحد رودهن، تهران، ایران. ، mehrzad_jannesaran@gmail.com
چکیده:   (1686 مشاهده)

زمینه و هدف: یکی از اختلال‌های روان‌پزشکی شایع در بیماران مبتلا به سرطان، افسردگی است. مطالعه حاضر با هدف تأثیر تخلیه هیجانـی احساسات بـا نگارش کتبی بر میزان افسـردگی بیماران مبتلا به سرطان انجام شد.
روش کار: مطالعه مداخله‌ای حاضر به صورت نیمه تجربی و از نوع قبل و بعد با گروه کنترل، بر روی 30 بیمار مبتلا به سرطان مراجعه کننده به مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال 1394 انجام شد. از بیماران مبتلا به سرطان درخواست گردید که مقیاس افسردگی بک 21 سوالی را تکمیل نمایند. سپس از بیماران گروه مداخله خواسته شد که مداخله پژوهش حاضر را که نگارش کتبی روزانه احساسات و هیجانات منفی بوده است، به صورت چهار هفته متوالی و روزی 20 دقیقه اجرا نمایند. پس از یک ماه مجدداً پرسشنامه افسردگی بک 21 سوالی توسط دو گروه تکمیل شد. داده های پرسشنامه استخراج و با استفاده از نرم افزار SPSS و آزمون های آماری تی زوجی، تی مستقل و تحلیل کوواریانس تجزیه تحلیل شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که میانگین نمرات افسردگی گروه آزمایش و شاهد در پیش آزمون تفاوت آماری معناداری نداشت (618/0=p) ولی در پس‌آزمون، میانگین نمرات افسردگی گروه آزمایش به طور معناداری کمتر از گروه شاهد بود (019/0=p). همچنین میانگین نمرات افسردگی گروه آزمایش در پس‌آزمون به طور معنادارداری کمتر از پیش آزمون بود (001/0›p) ولی میانگین نمرات افسردگی گروه شاهد در پیش‌آزمون تفاوت آماری معناداری با پس‌آزمون نداشت (131/0=p). در این پژوهش بین نمرات پیش آزمون و پس‌آزمون افسردگی با سن، وضعیت تأهل و سطح تحصیلات در کل نمونه، گروه آزمایش و گروه شاهد ارتباط معناداری وجود نداشت.
نتیجه‌گیری: تخلیه هیجانـی احساسات بـا نگارش کتبی بر میزان افسـردگی در بیماران مبتلا به سرطان موثر است. توصیه می­شود که از این روش به عنوان روشی کم هزینه و اثربخش در مراقبتهای بیماران سرطانی استفاده شود.

متن کامل [PDF 233 kb]   (489 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی بالینی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb