جلد 24، شماره 7 - ( مهر 1396 )                   جلد 24 شماره 7 صفحات 41-47 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Evaluation the effect of Fingolimod on the number of brain plaque in multiple sclerosis patients before and after treatment at MRI. RJMS. 2017; 24 (7) :41-47
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4137-fa.html
فرشچیان نازنین، رزازیان نازنین، جوادی مطهره. بررسی تاثیر داروی فینگولیمود بر تعداد پلاک های مغز بیماران مالتیپل اسکلروز قبل و پس از درمان در تصویربرداری تشدید میدان مغناطیسی . مجله علوم پزشکی رازی. 1396; 24 (7) :41-47

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4137-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، کرمانشاه، ایران ، drmotaharehjavadi@gmail.com
چکیده:   (1699 مشاهده)

زمینه و هدف: درمان‌های متعددی برای کنترل بیماری مولتیپل اسکلروزیس (Multiple Sclerosis-MS) پیشنهاد شده است. در این میان داروی فینگولیمود اولین داروی خوراکی این بیماری است که از سال 2010 از سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تاییدیه گرفت و از مهرماه سال 1392 این دارو در ایران تولید می‌شود. لذا، هدف از مطالعه حاضر بررسی تاثیر داروی فینگولیمود بر تعداد پلاک‌های مغز بیماران مبتلا به MS با استفاده از ارزیابی تصاویر MRI است.
روش کار: این مطالعه از نوع تحلیلی بود و تعداد پلاک‌های مغز 64 بیمار که دارای MS شناخته شده بودند، با استفاده از MRI در ابتدا و پایان مطالعه (پس از طی 12 ماه از مصرف دارو) مشخص شد. داده‌ها با استفاده از آزمون‌های آماری و نرم افزار SPSS ویرایش 22 تجزیه و تحلیل گردید.
یافته‌ها: تعداد پلاک‌های فعال در MRI بیماران مبتلا به MS و همچنین تعداد پلاک‌های فعال به شکل رینگ بعد از مصرف داروی فینگولیمود افزایش معناداری یافت (05/0>p)؛ اما بین تعداد پلاک‌های فعال به شکل ندولر در MRI، قبل و بعد از مصرف داروی فینگولیمود تفاوت معناداری وجود نداشت (05/0p>).
نتیجه‌گیری: مصرف فینگولیمود با دوز 5/0 میلی‌گرم روزانه پس از طی 12 ماه نمی‌تواند از زیاد شدن تعداد پلاک‌های فعال براساس MRI در بیماران MS جلوگیری نماید.
 

واژه‌های کلیدی: مولتیپل اسکلروزیس، MRI، فینگولیمود.
متن کامل [PDF 220 kb]   (7189 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: رادیولوژی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb