جلد 24، شماره 156 - ( 3-1396 )                   جلد 24 شماره 156 صفحات 56-63 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Adib H, Dadgostar H, kaviani S, pazouki A, marjomaki O. Comparison of supervised exercise therapy with home exercise therapy on anthropometric indices and aerobic capacity in patients who have undergone Laparoscopic Gastric Bypass. RJMS. 2017; 24 (156) :56-63
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-3174-fa.html
ادیب هانیه، دادگستر هاله، کاویانی سارا، پازوکی عبدالرضا، مرجمکی امید. مقایسه‌تاثیر ورزش درمانی تحت نظر با ورزش درمانی در منزل بر شاخصهای آنتروپومتریک و ظرفیت هوازی در بیماران تحت جراحی لاپروسکوپیک گاستریک بای پس. مجله علوم پزشکی رازی. 1396; 24 (156) :56-63

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-3174-fa.html


استادیار، متخصص پزشکی ورزشی، مرکز تحقیقات جراحی‌های کم تهاجمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
چکیده:   (2018 مشاهده)

زمینه و هدف: مطالعات محدودی در زمینه فعالیت فیزیکی و به خصوص در زمینه  نوع ورزش درمانی بعد از جراحی باریاتریک صورت گرفته است. در مطالعه حاضر، تاثیر ورزش درمانی در دو گروه تحت نظر و در منزل  را بر روی شاخص‌های وزنی و فاکتور‌های قلبی عروقی در بیمارانی که تحت جراحی لاپاراسکوپیک گاستریک بای پس قرار گرفته بودند، مورد بررسی قرار دادیم.
روش کار: در یک مطالعه کارآزمایی بالینی تصادفی، کلیه بیماران چاق مراجعه کننده به درمانگاه چاقی مرکز جراحی‌های کم تهاجمی بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) از مرداد ماه 1390 تا مرداد ماه 1392 که جراحی گاستریک بای پس در یک ماه گذشته داشتند وارد مطالعه شدند و به طور تصادفی تحت دو روش درمانی ورزش درمانی تحت نظر و یا ورزش درمانی در منزل قرار گرفتند. قبل از مداخله و همچنین در انتهای 6 ماه پارامترهای اولیه در دو گروه اندازه گیری و مقایسه شدند.
یافته‌ها: مقایسه درون گروهی وزن و دور کمر قبل و بعد از مداخله در دو گروه نشان داد که این شاخص در هر دو گروه  ورزش درمانی تحت نظرو ورزش درمانی در منزل قبل و بعد از مداخله کاهش معناداری داشت (001/0 >p). مقایسه درون گروهی متغیرها ی قلبی عروقی نیز قبل و بعد از مداخله نشان داد که همه متغیرهای قلبی عروقی در هر دو گروه ورزش درمانی تحت نظر و ورزش درمانی در منزل قبل و بعد از مداخله تفاوت معناداری داشتند به نحوی که در دو گروه، مسافت طی شده در تست راه رفتن 6 دقیقه ای و حجم اکسیژن مصرفی افزایش و ضربان قلب بیماران قبل و بعد از تست راه رفتن 6 دقیقه ای کاهش یافته بود (001/0 >pاما تغییرات میانه مسافت طی شده در تست 6 دقیقه ای و همچنین ماکزیمم حجم اکسیژن مصرفی در گروه ورزش درمانی تحت نظر به طور معنی داری بیشتر از گروه ورزش درمانی در منزل بود (001/0 >p). همچنین، تغییرات در کاهش وزن، دور کمر و نمایه توده بندی نیز در گروه ورزش درمانی تحت نظر بیشتر از گروه ورزش درمانی در منزل بود (001/0 >p).
نتیجه‌گیری: دو روش ورزش درمانی تحت نظر و در منزل را می توان با موفقیت در بهبود شاخص‌های مورد مطالعه بعد از جراحی گاستریک بای پس به کار برد، اما روش ورزش درمانی تحت نظر با بهبود بیشتر در این شاخص‌ها همراه بوده و لذا نسبت به روش ورزش درمانی در منزل ارجحیت داده می‌شود.
 

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب ورزش

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb