جلد 20، شماره 108 - ( 3-1392 )                   جلد 20 شماره 108 صفحات 40-52 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه پیام نور، تهران
چکیده:   (6653 مشاهده)

  زمینه و هدف : ذهن آگاهی، از فنونی است که در پزشکی-ذهن بدن به‌منظور کاهش استرس و افزایش کیفیت زندگی در بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن به‌کار می رود. هدف از این پژوهش بررسی اثربخشی ذهن آگاهی مبتنی بر کاهش استرس بر کنترل گلیسمیک ( Glycemic ) مبتلایان به دیابت بود.

  روش کار : بدین منظور و در این پژوهش آزمایشی مورد-شاهدی از 60 بیمار مبتلا به دیابت (30 نفر گروه آزمایشی و 30 نفر گروه کنترل) که عضو انجمن دیابت یا انجمن حمایت از بیماران دیابتی شهرستان شهریار بودند، دعوت شد تا در این پژوهش شرکت کنند. ذهن‌آگاهی در 8 جلسه هفتگی ارائه شد. قبل و بعد از برنامه درمانی، سطوح همگلوبین گلیکوزیله ( Glycolysis )، به‌عنوان شاخصی برای اندازه‌گیری کنترل گلیسمیک، اندازه‌گیری شد. برای تحلیل داده‌ها از آزمون t برای گروه‌های وابسته و مستقل و تحلیل واریانس یک راهه استفاده شد.

  یافته‌ها: داده‌ها حاکی از تفاوت معنادار بین نتایج پیش آزمون و پس آزمون گروه آزمایشی بو، این تفاوت معنادار میان نتایج پس‌آزمون گروه آزمایشی و گروه کنترل هم به‌چشم می‌خورد درحالیکه چه در بین نتایج پیش‌آزمون گروه کنترل و آزمایشی و چه مابین نتایج پیش آزمون و پس‌آزمون گروه کنترل به‌چشم نخورد.

  نتیجه گیری : بدین ترتیب می‌توان اذعان داشت ذهن‌آگاهی بر کنترل گلیسمیک تأثیر می‌گذارد.

متن کامل [PDF 334 kb]   (5260 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی بالینی