جلد 18، شماره 89 - ( 8-1390 )                   جلد 18 شماره 89 صفحات 20-26 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (4439 مشاهده)

  زمینه و هدف : کاندیدیازیس شایع ­ ترین عفونت ­ قارچی در حفره ­ دهان است . 85% این عفونت ­ بوسیله کاندیدا آلبیکنس یک روینده طبیعی دهان ایجاد می ­ شود . چون یکی از مشکلات استفاده کنندگان از دنچر تغییر رنگ و آلودگی کاندیدا آلبیکنس است و با توجه به خلاء اطلاعاتی موجود در زمینه چسبندگی کاندیدا آلبیکنس به رزین ­ های مختلف، این پژوهش برای مقایسه تاثیر دو نوع رزین اکریلی بر چسبندگی کاندیدا آلبیکنس طر ح شد .

  روش کار : این یک مطالعه تجربی بود که در آن تعداد 36 نمونه از رزین ­­ های آکریلی Bayer و Acropars را داخل لوله ­ های حاوی سوسپانسیون 106 x 1 سلول ( CFU ) در واحد حجم از کاندیدا آلبیکنس قرار داده شدند . سپس لوله ­ ها برای مدت زمان 40 و 120 دقیقه داخل انکو باتور 37 درجه قرار داده شدند . بعد از انکو باسیون نمونه ­ ها را در ml 1 سرم فیزیولوژی استریل قرار داده و مقدار معینی از این سوسپانسیون بر روی پلیت حاوی ژلوزسابورو کشت شد . بعد از 48 ساعت انکوباسیون در C 0 37 تعداد کلنی ­ های تشکیل شده شمارش شدند و با آزمون آماری Mann-u- Whitney مورد آزمون و تجزیه و تحلیل قرار گرفتند .

  یافته ­ ها : این دو رزین آکریلی دردو بازه زمانی 40 و 120 دقیقه از نظر چسبندگی کاندیدا آلبیکنس به آنها اختلاف معنی ‌ دار آماری نشان ندادند . رزین آکریلی بایر Bayer نیز در دو بازه زمانی از نظر چسبندگی اختلاف معنی ‌ داری نشان نداد ولی این تفاوت در مورد آکریل آکرو پارس معنی دار بود و با گذشت زمان چسبندگی بیشتر نشان داد (0.1 p< ).

  نتیجه گیری : این دو رزین آکریلی از لحاظ عدم چسبندگی کاندیدا آلبیکنس برتری خاصی با یکدیگر ندارند ولی آکریل Bayer برای استفاده کنندگان از دنچر به ویژه افراد با بهداشت ضعیف و مستعد به عفونت ­ های قارچی مناسب ‌ تر است . خشونت سطحی رزین ­ های آکریلی و ترکیبات و خصوصیات این مواد و فاکتورهای سطحی مواد نقش اصلی در چسبندگی کاندیدا آلبیکنس را بازی می ­ کنند .

واژه‌های کلیدی: آکریل، چسبندگی، کاندیدا آلبیکنس.
متن کامل [PDF 311 kb]   (1304 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: قارچ‌شناسی