نسخه زودآیند برای شماره فروردین                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، kasra364@yahoo.com
چکیده:   (489 مشاهده)

مقدمه: ضعف عصب فاسیال از عوارض عمده جراحی تومورهای پاروتید می باشد. هدف از این مطالعه، بررسی تاثیر تزریق دگزامتازون وریدی تک دوز قبل از جراحی پاروتیدکتومی سطحی بر میزان بروز دیسفانکشن عصب فاسیال بعد از عمل میباشد.

روش کار:  این مطالعه به صورت کارآزمایی بالینی  بر روی 40 بیمار مبتلا به توده خوشخیم پاروتید با عملکرد نرمال عصب فاسیال که کاندید جراحی پاروتیدکتومی سطحی بودند، انجام شد، بیماران بصورت تصادفی به دوگروه  20 نفره تحت دارو و دارونما تقسیم شدند، هر دو گروه تحت جراحی پاروتیدکتومی سطحی قرار گرفتند. ضعف عصب بعد از جراحی و ارتباط آن با تزریق دگزامتازون و سایز و موقعیت توده و همچنین در صورت ایجاد فلج عصب، مدت ریکاوری عصب و درگیری شاخه ها، در دو گروه دارو و دارونما بررسی و مقایسه شد.

نتایج: از 40 بیمار بررسی شده در دوگروه، میانگین سن بیماران در گروه دارو  87/9 ± 6/41 سال و در گروه دارونما 61/13 ± 35/41 بود. در روز بعد از جراحی در گروه دارو تنها در یک نفر و در گروه دارونما 7 نفر دارای علائم ضعف عصب بودند. نتایج  حاصل از آنالیز آماری نشان داد که تزریق دگزامتازون 4 ساعت قبل از عمل باعث کاهش دیسفانکشن عصب در مقایسه با گروه دارو نما شده است (p-value <0.05). نتایج حاصل از آنالیز آماری نشان داد که دیسفانکشن عصب براساس محل قرار گرفتن توده درلوب های میانی وtail  (749/0=p)  و سایز توده (505/0=P) در بین دو گروه دارای اختلاف آماری معنی دار نیست. بر اساس نتایج بدست آمده تزریق دگزامتازون 4 ساعت قبل از عمل باعث کاهش مدت ریکاوری در طی دو هفته اول بعد از جراحی می شود (p-value <0.05) ولی تاثیری در مدت ریکاوری عصب بعد از این مدت ندارد (p-value ˃0.05).

نتیجه گیری: این مطالعه نشان می دهد که استفاده از دگزامتازون 4 ساعت قبل از جراحی پاروتیدکتومی سطحی نتیجه خوبی در کاهش دیسفانکشن عصب فاسیال بعد از جراحی دارد.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: گوش و حلق و بینی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb