جلد 25، شماره 166 - ( 1-1397 )                   جلد 25 شماره 166 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Title: The Effect of Neoadjuant Chemoradiotherapy Compared with Neoadjuant Chemotherapy on Regression of Gastric Cancer. RJMS. 2018; 25 (166)
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4652-fa.html
جوادی محمدرضا، بهنود سپیده، نیایش امین. مقایسه تأثیر کمورادیوتراپی نئوادجوانت با کموتراپی نئوادجوانت در پسرفت کانسر کاردیای معده. مجله علوم پزشکی رازی. 1397; 25 (166)

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-4652-fa.html


چکیده:   (525 مشاهده)

زمینه و هدف: کانسر معده یک بیماری تهاجمی با پیش آگهی ضعیف است و به عنوان یکی از عوامل اصلی مرگ ناشی از سرطان در جهان مطرح است. درمان اولیه کانسر معده، جراحی است اما دستیابی به مارژین عاری از تومور در برخی موارد به ویژه تومورهای کاردیا به آسانی میسر نیست. از این رو، این مطالعه با هدف مقایسه تأثیر کمورادیوتراپی نئوادجوانت با کموتراپی نئوادجوانت در پسرفت کانسر کاردیای معده انجام شد.

مواد و روش ها: در این کارآزمایی بالینی تصادفی، 30 بیمار مبتلا به کانسر کاردیای معده مراجعه کننده به بیمارستان بعثت همدان مورد بررسی قرار گرفتند. در کلیه بیماران تومور از نوع آدنوکارسینوما و در مرحله 3 بیماری(بر اساس TNM) بود. بیماران به دو گروه 15 نفری تقسیم و گروه اول ابتدا تحت کمورادیوتراپی نئوادجوانت و گروه دوم ابتدا تحت کموتراپی نئوادجوانت قرار گرفتند. سپس کلیه بیماران تحت عمل جراحی قرار گرفته و نمونه های حاصل از رزکسیون از نظر سایز تومور و حاشیه منفی بررسی شدند. میزان بقای کلی بیماران و بقای یک و دو ساله نیز در دو گروه با هم مقایسه گردید.

یافته ها: میانگین سنی(75/0P=) و جنسیت(56/0P=) بیماران در دو گروه تفاوت معناداری با هم نداشت. در گروه اول(کمورادیوتراپی نئوادجوانت)، 12 بیمار(0/80%) کاهش سایز تومور(یک مورد پاسخ کامل) و در گروه دوم(کموتراپی نئوادجوانت)، 3 بیمار(0/20%) کاهش سایز تومور دیده شد. در مورد دستیابی به مارژین منفی در گروه اول 14 مورد(3/93%) و در گروه دوم 2 مورد(3/13%) مارژین منفی به دست آمد که از لحاظ سایز تومور(0001/0P=) و مارژین منفی(04/0P=) بین دو گروه، اختلاف معنی داری مشاهده شد.

بحث و نتیجه گیری: نتایج این مطالعه نشان داد که کمورادیوتراپی نئوادجوانت در بیماران مبتلا به کانسر کاردیای معده به طور معناداری باعث پسرفت تومور شد و علاوه بر تسهیل رزکسیون جراحی، دستیابی به مارژین منفی کافی را هم میسر نمود. از این رو، انجام آن نسبت به کموتراپی نئوادجوانت به تنهایی برتری دارد.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: جراحی عمومی

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb