جلد 24، شماره 164 - ( 11-1396 )                   جلد 24 شماره 164 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hosseininasab A, Vahidi A, Shafie M, Parvaresh S, Zaidabadi H. Hepatitis B vaccine immunogenicity in Kerman 12 months infants. RJMS. 2018; 24 (164)
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-3678-fa.html
حسینی نسب علی، وحیدی علی اصغر، شفیعی مهدی، پرورش سعیده، زیدآبادی حکیمه. بررسی ایمنی زایی واکسن هپاتیت B در شیرخواران 12 ماهه شهر کرمان. مجله علوم پزشکی رازی. 1396; 24 (164)

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-3678-fa.html


دانشیار دانشگاه علوم پزشکی کرمان
چکیده:   (286 مشاهده)
مقدمه: هپاتیت B یکی از بیماریهای عفونی مهم میباشد که گسترش جهانی دارد و عفونت با این ویروس یکی از مشکلات عمده بهداشتی در جهان و ایران میباشد. مهمترین راه جلوگیری از ابتلا به هپاتیت B انجام واکسیناسیون است. واﮐﺴــﯿﻨﻪ ﮐـﺮدن اﻓـﺮاد ﻣــﯽﺗﻮاﻧـﺪ از ایﺠــﺎد ﺑﯿﻤــﺎری ﺣــﺎد، ﻣــﺰﻣﻦ ﻫﭙﺎﺗﯿــﺖ B و ﻧﻬﺎیﺘــﺎً از ﺳــﯿﺮوز، ﻓﯿﺒــﺮوز و ﻫﭙﺎﺗﻮﺳــﻠﻮﻻر ﮐﺎرﺳــﯿﻨﻮﻣﺎ ﺟﻠﻮﮔﯿﺮی ﻧﻤﺎیﺪ. اﮔﺮ ﻧﻮزادان ﺑﺎ HBV آﻟﻮده ﺷـﻮﻧﺪ ، در ﺣـﺪود 90 درﺻﺪ ﻣﻮارد ﻣﻤﮑﻦ اﺳﺖ ﺑﯿﻤـﺎری ﺑـﻪ ﺣﺎﻟـﺖ ﻣـﺰﻣﻦ درآیـﺪ. . براساس گزارشات موجود واکسن هپاتیت B در حدود 85 تا 95 درصد موثر بوده است در حالی که مطالعاتی که در کشور ما انجام شده اثربخشی واکسن کمتر از موارد بین المللی بوده است. مواد و روش ها: شیرخواران 12 ماهه ای که برای انجام واکسیناسیون این سن به مراکز بهداشتی و درمانی شهر کرمان مراجعه کرده بودند پرسشنامه و فرم جمع آوری اطلاعات با کمک والدین و رضایت آنها و با استفاده از اطلاعات موجود در کارت واکسن تکمیل شد. پس از آن 3-4 سی سی خون از کودک گرفته شد و جهت جداکردن سرم و انجام آزمایش به آزمایشگاه فرستاده شد.در آزمایشگاه مذکور تیتر آنتی بادی به روش الایزا اندازه گیری شد.تیتر کمتر از 10 واحد بین المللی به عنوان عدم پاسخ ایمنی و تیتر بالای 100 واحد بین المللی به عنوان پاسخ خوب در نظر گرفته شد.برای تیتر بین 10 تا 100 نیز ایمنی زایی نسبی مطرح شد. سطح معنی داری کمتر از 05/0 درنظر گرفته شد. یافته ها: نتایج این مطالعه نشان می دهد که ایمنی زایی واکسن هپاتیت B در شیرخواران 12 ماه شهر کرمان 7/81 درصد می باشد.5درصد شیرخواران به واکسن پاسخ ندادند و برای 3/13درصد نیز ایمنی زایی نسبی مطرح شد.ایمنی زایی برای کودکان با وزن تولد بیشتر از 2500 گرم 9/86 درصد بود درحالی که این رقم برای کودکان با وزن تولد مساوی و یا کمتر از 2500 گرم تنها 1/57 درصد بود که این اختلاف از نظر آماری نیز معنی دار می باشد.در کودکان با وزن کنونی بیشتر یا مساوی ده کیلوگرم ایمنی زایی 60 درصد در مقابل 6/82 درصد کودکان کمتر از ده کیلوگرم بود اما این اختلاف از نظر آماری معنی دار نشد.ایمن زایی واکسن هپاتیت B برحسب جنس و سن بارداری(ترم،پره ترم) تفاوت معنی داری نداشت.سابقه خانوادگی ابتلا به هپاتیت B نیز در همه ی افراد مورد مطالعه منفی بود. نتیجه گیری: میزان ایمنی زایی واکسن هپاتیت B در شیرخواران 12 ماهه شهر (تیتر بالاتر از 10 واحد بین المللی) 95 درصد می باشد.به نظر می رسد مناسب باشد. واکسن هپاتیت B در کودکانی که با وزن طبیعی به دنیا می آیند ایمنی زایی بهتری نسبیت به کودکان با وزن تولد کم دارد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عفونی اطفال

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb