جلد 24، شماره 164 - ( 11-1396 )                   جلد 24 شماره 164 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

jafari M, saeedi S, chahardoli B, paknezhad H, amani H. evaluation of awareness level of Students of iran University of Medical Sciences about prevention and transmission ways of hepatitis B.. RJMS. 2018; 24 (164)
URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-2842-fa.html
جعفری مهدی، سعیدی سلیمان، چهاردولی بهنام، پاک نژاد حمید رضا، امانی حامد. بررسی میزان آگاهی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایران در مورد راههای انتقال و پیشگیری از هپاتیت B. مجله علوم پزشکی رازی. 1396; 24 (164)

URL: http://rjms.iums.ac.ir/article-1-2842-fa.html


کارشناسی ارشد دانشگاه علوم پزشکی ابران
چکیده:   (230 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: هپاتیت ب یک عفونت ویروسی است که کبد را مورد تهاجم قرارداده و می تواند باعث بیماری حاد و مزمن شود. عفونت هپاتیت ب یک مشکل بهداشتی جهانی است که سالانه حدود 800000 نفر را در دنیا به کام مرگ میفرستد که ایران نیز در زمره ی کشورهای با شیوع متوسط (3% ) قرار دارد. راه اصلی انتقال این بیماری در ایران از مادر به جنین است ولی به تدریج از سایر راه ها نیز گسترش یافته است. با توجه به تغییر الگوی انتقال آلودگی، آموزش در سطح جامعه و به خصوص افراد در معرض خطر می تواند در پیشگیری از بیماری موثر باشد. این مطالعه با هدف تعیین سطح آگاهی دانشجویان درباره هپاتیت ب طراحی شد.
روش کار: این مطالعه از نوع توصیفی- مقطعی می باشد، جامعه ی مورد پژوهش تمامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایران بودند که از بین آنها 300 نفر به شیوه نمونه گیری تصادفی ساده انتخاب شدند. آزمودنی های این پژوهش شامل 162 دانشجوی دختر(54%) و 138 دانشجوی پسر(46%) بودند. ابزار گردآوری داده ها پرسشنامه بود که با استفاده از آزمون test- retest اعتبار سنجی شده است. برای تجزیه تحلیل داده ها از روشهای آمار توصیفی و آزمون های آماری ضریب همبستگی دو دامنه پیرسون، آزمون کای دو و آزمون تی مستقل استفاده شده است.
یافته ها : این مطالعه نشان داد که در جمعیت مورد مطالعه 36 درصد در مقطع کارشناسی، 40% دکترای حرفه ای، 16% کارشناسی ارشد و 8% در مقطع دکترای تخصصی مشغول به تحصیل هستند. 66 درصد افراد مورد مطالعه در آگاهی متوسط ، 10درصد آگاهی کم و 24درصد آگاهی خوبی مورد هپاتیت ب داشتند. همچنین میزان آگاهی دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی بطور معنی داری از دانشجویان کارشناسی و دکترای حرفه ای بیشتر بود (P<0.001). سطح آگاهی با سن و وضعیت تاهل رابطه آماری معنی داری داشت، اما بطور کلی بین جنس و سطح آگاهی ارتباط معنی داری بدست نیامد.
بحث و نتیجه گیری: با توجه به این که تحقیق حاضر بر روی دانشجویان رشته های مختلف علوم پزشکی صورت گرفته و اکثریت آنها نیز دارای آگاهی متوسطی در این زمینه بودند(66% افراد)، نیاز به آموزش بیشتر در زمینه و همچنین در بین دانشجویان سایر رشته ها با توجه به اگاهی کمتر، احساس میشود.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: اپیدمیولوژی

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علوم پزشکی رازی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Razi Journal of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb